Menu:
 
Žijeme v době, kdy si každý můžeme vybírat, a co je ještě lepší, že je z čeho si vybírat. To se týká i služeb v oblasti rekreologie, při pořádání sportovních a kulturních akcí, v okamžiku, kdy budete řešit, kdo se Vám postará o děti školní a nebo vlastní, stejně jako to, kdo pro Vás bude vymýšlet program.
A je to tak samozřejmě dobře. I my vybíráme, do jakého střediska pojedeme, jakého dopravce zvolíme, a dokonce i, jaké lidi přijmeme do našeho týmu.
A co Vám tedy nabízíme my? V čem jsme lepší a v čem horší než konkurence? Čtěte, vybírejte, rozhodujte se a věřte, nebo nevěřte. Pro nás naštěstí můžeme vše psané doložit, dokázat a Vás třeba přesvědčit, tedy pokud o to stojíte a myslíte-li to stejně dobře jako my.
Je nám totiž naprosto jasné, že v kanceláři firmy může sedět kdokoliv, ten třeba může mít i nějaké konexe, ale ve výsledku akcí se to nemusí podepsat. Pro klienty je totiž název firmy a jeho vedení krapet nepodtstaným, jako třeba program, použitý materiál a také tým, který v terénu pak odvádí tu skutečnou práci.


     Zkušenosti to je to, na čem při pořádání akcí stavíme a také je to to, co nás přivedlo k myšlence založit vlastní firmu. Bohaté zkušenosti mají oba zakladatelé společnosti Spofesta.
     Kačka již od dětství jezdila na různé letní tábory a chodila do kroužků. Dlouho se věnovala americkému stepu a účastnila se mnoha veřejných akcí od workshopů až po evropské výměny mládeže. Od roku 2008 až do 2012, kdy svoji činnost naplno rozjela Spofesta, působila v obdobné pražské agentuře v roli hlavního zdravotníka, ve kteréžto funkci působí v terénu i nadále (s vysokoškolským titulem zdravotní sestry). Občas vede i oddíl dětí, na firemních akcích ovládá všemožné disciplíny, vede workshopy, je držitelem certifikátu na 7 druhů masáží, lyžařského instruktora a instruktora nízkých lanových překážek.
     Jarek zakládal svůj první klub již v roce 1985, tedy ve 14ti letech. Klubů v průběhu času založil vícero. V neziskovém sektoru sám uspořádal více než 400 akcí od sportovních soustředění a turnajů, přes koncerty, až po letní tábory. Od roku 2008 až do roku 2012 začal působit ve stejném oboru, ale na profesionální úrovni pro jednu pražskou společnost, ve které se záhy vyhoupl na nejvyšší terénní pozici, šéfinstruktora. V té době jediného ve zmíněné společnosti. S ní se aktivně zúčastnil přes 80ti akcí. Terénní činnost Jarek neopouští ani se založením Spofesta, ve které působí jako programový a personální ředitel. Nejlépe se však cítí v mezi lidmi v terénu, kde také jeho i Kačku najdete po většinu roku. Takřka během celého období 90tých let byl Jarek zván různými organizacemi na "záchranné mise", pokud někde něco skřípalo. Nějak tak, jako jezdí pan Pohlreich zachraňovat restaurace...)


     Dobrý tým v terénu, to je, dle našeho soudu, základ úspěchu. Dobrý tým musí umět udělat akci velmi zajímavou, i kdyby neměl žádný materiál, kdyby jen improvizoval, tedy, jak se lidově říká, kdyby "vařil z vody". To my samozřejmě nedopustíme, ale dáme ruku do ohně za to, že by to náš tým dokázal. Však si lidi do týmu pečlivě vybíráme.
Však jim taky vyplácíme největší honoráře v republice. Nejen, abychom si lidi v týmu udrželi, ale protože si to skutečně zaslouží.
     První, co musí uchazeč o místo v týmu splnit, je zapadnutí do "rodiny". Musí být na něho spoleh, musí si rozumět s ostatními. A již tím je dáno, že máme vlastně společné, nebo alespoň podobné koníčky a zájmy, pohled na věc... Tím je dáno, že nový člen týmu je "akční", a ne nějaký "mouchy, snězte si mě". Je jasné, že každého musíme některé věci učit, ale to tak má být. My sami se učíme neustále. Nikdo totiž nejsme dokonalý.
     A tak si členy týmu vybíráme během víkendových pohovorových přijímacích akcí, kterými jsou (nenápadně) Sportovní víkendy v Horním Bradle. Jakmile nám na této akci přijde, že by uchazeč zapadl, tak je pozván na Firemní celovíkendovou akci, která slouží zároveň jako adaptační kurz, ale především je to škála školení, počínaje bezpečností práce a první pomocí, až po ovládání materiálů a pravidla netradičních sportů a her.
A nebojíme se přiznat, že v tu chvíli nás vlastně nezajímají tituly a školy. Pro nás je důležité srdce na správném místě, odhodlání, chuť a nadšení, spolehlivost, schopnost komunikace a schopnost řešit krizové situace.
     A když se to všechno tak nějak sumarizuje, tak pak zjistíme, že v sezónách 2012-14 mezi asi 128 lidmi, kteří se stali součástí týmu, byli jen dva kuřáci, a že asi jen třem lidem chybělo pravidelné opíjení se, ale v tu chvíli se přizpůsobili "nám ostatním". Není to hezké?? )))


     Program je to, co vlastně prioritně našim klientům a široké veřejnosti nabízíme. Zdaleka netvrdíme, že máme nejlepší program na světě. Ale ani si nemyslíme, že by náš program byl špatný, nebo "slabý". Zkrátka a dobře, snažíme se dělat program "jiný". Chceme nabízet něco, co jiní třeba nemají, a nebo to mít první. Na každou sezónu hledáme něco zajímavého, v naších zeměpisných šířkách nového a přitom atraktivního.      Našim úkolem je nabízet program pro různá prostředí, pro různé klimatické podmínky a samozřejmě pro různý počet účastníků. V neposlední řadě se citlivě snažíme odhadovat, kterého programu jsou již všichni nasyceni a který by mohl zaujmout. Sledujeme nejen vlastní statistiky, ale i republikové trendy. Ještě stále si sice nemůžeme dovolit nabízet například čtyřkolky, tady alespoň jako vlastníci stáje těchto strojů, ale umíme je zprostředkovat.
     Co se akcí se školami a školkami týče, tak více upřednostňujeme pohybové aktivity, protože se nám zdá, že děti mají pohybu méně a méně.


     Jsme přesvědčeni, že dobrý program nejde dělat bez dobrého materiálu, kterého má být dostatečné množství. Je nám smutno, když posloucháme oddílové vedoucí, animátory a instruktory z jiných agentur, jak hudrují, že jejich sklady zejí prázdnotou a že nemají "kde brát".
     Krom toho si myslíme, že když už jsme firma, u které se dá očekávat, že si svými aktivitami nějakou korunu vydělá, tak je třeba vydělané paníze dávat nejen na živobytí, ale i zpět do činností firmy. A tak radši koupíme kvalitní a pořádný materiál a ještě v dostatečném množství, aby lidé v našem týmu měli s čím dělat program, a naši klienti, aby si to pořádně užili.
     Ano, fandíme tomu, když je někdo šikovný a umí si pálku na baseball vyřezat z větve. Také to umíme. Ale myslíme si, že to se hodí na letní tábory, kde také jde naopak o to, aby se děti naučili té manuální zručnosti. A tak to také prosazujeme. Ale na školy v přírodě, firemní akce a ozdravné pobyty přeci nebudeme hrát hry s míčem vyrobeným ze zmuchlaných novin.
     Můžete se nad naší politikou pozastavovat a ťukat si na čelo, ale my zkrátka vydělané peníze otáčíme zpět. A je to důležité jak pro náš tým, tak i pro Vás.


     Co se týče akcí pro školy a pro seniory (školy v přírodě, adaptační kurzy, ozdravné pobyty) - tedy akce na klíč (mohou být i letní tábory, které si u nás někdo objedná), automaticky s programem, materiálem a týmem Instruktorů-Animátorů nabízíme zdravotní dozor.
     Co to znamená? Že na zmíněnou akci zajišťujeme zdravotníka, který je minimálně absolventem kurzu zdravotníka zotavovacích akcí, plně vybavenopu lékárnu a služební vozidlo, pro případné odvozy k lékaři. Úkolem zdravotníka je ošetřování zdranění, vydávání léků, zpracovávání zdravotní dokumentace a ošetřování pacientů v karanténě.
     Nějak nám hlava nebere, když konkurenční agentury odmítnou odvézt poraněné dítě k lékaři, nebo v ceně za pobyt ještě o 500,- Kč dražší, než by bylo s námi, vůbec zdravotní dozor nenabízí a pak chodí za námi, abysme jim pomohli naší péčí a naším odvozem k lékaři. My samozřejmě rádi pomůžeme a vyhovíme, ale pak se agentury nesmí divit, že jejich pedagogický dozor na svoji otázku, jak je tomu u nás, dostane naší odpověď, která mluví v náš prospěch.
     Zdravotní dozor, je dle našeho mínění, jednou z nejdůležitějších služeb, které má každá agentura mít v nabídce.
     V případě, že klient, který nás oslovil, abychom pro něho akci na klíč připravili, má svého vlastního zdravotníka, pak našeho nenabízíme a celková cena je o to nižší.
A pokud někdo nechce od nás program, ani animátory, ale pouze poptává zdravotníka, pak ano, i takovou službu nabízíme.


     Samozřejmostí u našich akcí na klíč pro školy a školky je i noční hlídání našimi Instruktory-Animátory. Tato služba není pokaždé stejná a záleží na typu ubytování, na počtu a věku dětí. Jinak se hlídá v ubikaci, která má jeden vchod, a jinak na středisku, kde děti bydlí v chytkách, nebo několika bungalovech. Jinak se hlídají deváťáci a jinak děti ze školky. U malých dětí, je-li třeba, je k dispozici noční služba, která nespí a stále chodí kontrolovat. Běžnější ovšem je ta varianta, že dospěláci, když jdou spát, si rozdělí služby, a po půl hodině chodí na kontroly. Vše v podstatě záleží na dohodě s učitely, protože oni ví, jaké děti mají ve třídě a co se od těchto dá čekat. Je samozřejmě nutné se soustředit na děti, které trpí somnambulismem, nebo se počurávají, to platí především u těch malých dětí. Ovšem nepodceňujeme ani starší dětí, které již žijí vlastní "skorodospělácký" život a jsou schopné se scházet s cigárkem v ruce, nebo třeba kvůli alkoholu a nebo intimním záležitostem. Ne vždy nám učitelé podobné skutečnosti o dětech odhalí, ale my už v tom umíme chodit a podobným věcem předcházíme sami.
     Noční hlídače nabízíme i skupinám, které od nás nechtějí program a nebo Instruktory-Animátory.


     Na každé akci máme k dospozici služební vůz. A to nejen z důvodu přepravy materiálu, případných nákupů a podobně, ale hlavně z důvodu náhlé potřeby odjezdu k lékaři. Samozřejmě v nejnutnějších případech se volá RZS, ale jsou záležitosti, kvůli kterým sanitky nejezdí.
     Služební vůz na akci bude, a to i v případě, že by to mělo být auto některého z Instruktorů-Animátorů. A kdyby, nedej bože, z nějakých technických důvodů nemohlo na akci být "naše" vozidlo, domluvíme možnosti využití automobilu vedení ubytovacího zařízení.


     S námi se domluvíte takřka na všem. Jsme přeci lidé. Nehrajeme si na ukrutné byznysmany. Sami rádi trávíme čas v terénu, takže víme, o čem je řeč. Nemračíme se, vyjdeme vstříc... rádi pomůžeme. Od toho to všechno děláme.
A stejnému postoji učíme i naše lidi v týmu, kteří musí dodržovat psaný etický kodex. A není to jen proto, že jak se říká "... náš zákazník, náš pán...", ale hlavně proto, že to tak cítíme. My sami, když někam jedeme, tak chceme, aby s námi recepční, kuchař, řidič autobusu, majitel střediska a další, jednali s úsměvem a solidně.


     Rozhodně nespíme na vavřínech. Jsme si sice dost dobře vědomi, co děláme dobře a jaké ještě máme rezervy, ale stejně tak umíme přiznat chyby, kterých se zkrátka může dopustit každý. Takové chyby ale, věřte nebo ne, se nám nikdy nestanou dvakrát.
Vypsali bychom zde nějaké závažné chyby v terénu, ale, zní to možná nabubřele, ony se nám vážně nestávají, neboť až úchylně dbáme na dodržování vnitřních stanov, etického kodexu a základních pravidel při pořádání akcí, které klientele a veřejnosti nabízíme.
Hodně nás v tom vyučily zkušenosti za našich předchozích působení a navíc i to, co stále a dokola vidíme u jiných agentur. Už to je pro nás nápověda toho, čeho se máme vyvarovat. Ať to jsou prostě jen chyby, které tvoří "jen" špatnou vizitku, a nebo věci vysloveně protizákonné.

     A z těch méně zavážných záležitostí ?? Třeba se nám už nestane, že by Instruktor na škole v přírodě v době svého volna sednul dopoledne do auta a odjel na nákup a nikomu nic neřekl a nevzal si telefon a byl pak hodinu hledán...)
     Určitě se nestane, že by děti byly puštěny bosé na beachové hřiště v domění, že je to v pořádku, když sluníčko pálí (v listopadu), a přitom Instruktorům nedojde, že pár centimetrů hloubš je písek studený a hrozí nastydnutí... )
     Nestane se nám, že bychom na poslední chvíli udělali výjimku v přijímání nových lidí a za dva, "na poslední chvíli onemocnělé", Instruktory byhcom přijali dva nevyzkoušené, které jsme sice stihli proškolit, ale tito se poslední večer napili alkoholu (ne do opití) ještě před večerkou dětí. S těmito hříšníky jsme se rozloučili a už s námi nikdy nepojedou a u dalších nových tváří si dáme více pozor.

     A pak tu máme, krom chyb "terénních", chyby kancelářské. A věřte, že se nám již nestane, že bychom pro školu hledali ubytování tak dlouho, že by škola mezitím komunikaci s námi vzdala....

     Prostě a jednoduše, chyby nechceme dělat. Máme ohromné množství zkušeností na kterých stavíme. Ale je nám jasné, že něco nového, co neznáme se objevit může, ale jsme připraveni pružně reagovat ke spokojenosti všech zúčastněných.


     Když se to tak vezme, tak naše profesní "bezúhonnost" není ničím výjimečným. Protože dokud se oficiálně neukáže na ostatní, jak a co dělají, a dokud na to příslušné orgány nepřijdou, pak jsou vlastně bezúhonní všichni.
     U nás si ale můžete být jisti, že tak jak jsme začali od nuly, tak si na svoji činnost vyděláváme férově a férově to myslíme i s Vámi, tedy našimi klienty.

     Nejsme příznivci dotací, tedy alespoň ne pro firmy. Neříkáme, že někdy o nějakou třeba nepožádáme, ale pokud tak učiníme, nebudeme peníze prát přes neziskovky do kapsy. My každou korunu daníme a nemáme důvod se tomu vyhýbat, jako to dělají jinde (zjištěno již u čtyř agentur).
     Taky nemáme zapotřebí shánět klientelu za každou cenu, a to i za tu, že třeba jiní nabízí ředitelům škol vysoké částky, aby tito s agenturou poslali celou školu na ŠVP, a když neuspějí u ředitele, tak strkají peníze do kapes učitelům. Tuto skutečnost jsme věděli již v době, kdy jsme ještě neměli vlastní firmu a pracovali jsme pro jinou společnost - pražskou, nejmenovanou. Vtipné na tom, je že jak potkáváme učitele z různých škol a s různými zkušenostmi s agenturami, tak se s podobnými informacemi setkáváme dál.
     Možná je naší chybou nedržet krok s konkurencí, ale my to opravdu nemáme zapotřebí. Jsme radši, když s námi jede někdo na doporučení od někoho, koho to s námi bavilo a kdo poznal, jak to myslíme.      A co nám vůbec hlava nebere, je chování takové, že majitelé agentury na dotaz manažera střediska, jak je to s případnou nespokojeností pedagogů při školách v přírodě, když se jim nelíbí program, nebo tak, odpoví, že večer prostě ožerou učitelky a je klid !!!!!! Kde to proboha jsme??

     A ještě jedna záležitost. Docela ubohé je, když někomu docházejí slova na naše připomínky k jejich podvodům, okrádání a konání nezákonných věcí, a on se pak ohání na obranu naším soukromím..)) Nás to jen pobaví, ale ti hledači chyb jsou zkrátka ubožáci. Nám je taky jedno, co si kdo v soukromí dělá, pokud tím neubližuje druhým. Ale co se týče boru, tak jak někdo krade, podvádí a podobně, tak to se ozveme. Nám je jedno, jakou kdo má vizitku, ale aby kvůli někomu došlo třeba k nařízení, že školy nesmí jezdit s agenturama na školy v přírodě, tak to už si myslíme, že hájíme i své zájmy. Tak ať se klidně hříšníci uvztekají, ale my se ozveme i proti nim.


     Je nasnadě vysvětlit to nejdůležitější. A to je náš pohled na věci týkající se byznysu a postoje k problematice, pokud se řídíme srdcem. Jsme totiž přesvědčeni, že jde oboje skloubit. Jde milovat tuto práci, být v ní dobrý, zajímat se osobně o dění v terénu a žít tím vším a bavit ostatní a přitom se tím živit. Ano, známe ty, co jen těží peníze a v terénu se nikdy nebyli ani podívat a když už se podívat jedou, tak zkazí, na co sáhnou, nebo se jedou jen předvádět, jací jsou páníčkové a pokud možno se u toho ještě ožrat. A ano, známe také ty, kteří jsou chloubou oboru, a dělají to pouze a jen pro potěšení. Ale také u toho musí chodit do práce a vydělávat na chléb vezdejší. A pokud tedy my budeme brát za naše poslání rozdávání radosti a úsměvů a zábavy, tak to chceme dělat co nejlépe, v co největším časovém záběru a tak podobně. A proto jsme se rozhodli, že pokud to chceme dělat 365 dní v roce, takřka 24 hodin denně, pak nás to musí i uživit. Nemusíme jako mnozí jiní jezdit každého půl roku na dovču do Egypta a vozit si pozadí v bavorácích a mít několik bytů. My chceme svoji práci dělat dobře a věnovat se jí a přitom ale mít na jídlo a nájem.
     A tak máme firmu Spofesta s.r.o., k tomu ještě živnostenské listy a tedy bychom se mohli zdát býti byznysmeny, ale ve skutečnosti jimi nejsme. Ještě spoustě věcem z "kancelářského byznysu" nerozumíme, a ještě tím někdy i trpíme, ale svoji práci odvádíme co nejlépe a to samé chceme po lidech v našem týmu.
A věřte, že i kdybychom měli potíže s financováním osobních životů, tak nikdy nebudeme šidit klienty, firmu, materiál a tým.
Stále pro nás kvalitní tým, dobrý program a kvalitní materiál v hojném množství jsou na prvním místě.